Pr. Constantin Stoian

Preoți slujitori Decembrie 27, 2011

Mă numesc Constantin Stoian, născut la 19 mai 1969, în Municipiul Iaşi. Am absolvit Seminarul (1990),  Facultatea de Teologie (1994),  Masterul (2008). M-am căsătorit  în  anul 1991 şi am o fată.

În anul 1991 am fost hirotonit preot paroh la Parohia Glodenii Gândului, Protopopiatul I Iaşi, unde am restaurat  biserica satului şi  am construit o biserică nouă în cimitir, sfinţite în anul 1996 de PS Calinic Botoşăneanul.

În 1997 am fost transferat în Iaşi, Protopopiatul II Iaşi, pentru a construi o biserica nouă în cartierul Nicolina- CUG cu hramul Izvorul Tămăduirii. Cu ocazia hramului, în anul 2000  IPS Daniel, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei,  a sfinţit locul pentru construirea bisericii parohiale. În anul 2008  IPS Teofan,  Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, a sfinţit demisolul bisericii noi în care slujim. În prezent se construieşte parterul bisericii.

În toată activitatea preoţească m-am implicat activ în viaţa parohiei în plan cultic, misionar şi administrativ. Pentru activitatea depusă  am fost hirotesit Iconom  (1996), am primit Distincţie de vrednicie  Sanctus  Stephanus Magnus (2004) şi  hirotesit Iconom Stavrofor (2008).